יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

העיר טרגומורש ברומניה

במרכז רומניה במחוז מורש, שיחד עם המחוזות קובסנה וחרגיטה, מבקשים עכשיו להכריז עליהם באופן רשמי כאוטונומיה הונגרית, נמצאת העיר החשובה טרגו מורש, תרגום: "השוק על המורש" או אולי היריד על נהר המורש. עיר בת כ150000 אלף תושבים ועוד כמאה אלף בפריפריה של העיר, מרכז חשוב בטרנסילבניה, עם הסטוריה ארוכה המתחילה במאה ה14 ,גם קודם ישבו במקום אלא שלא היה מקום מרכזי במיוחד, הסטוריה קשורה בהסטוריה ל "הסקלים" תושביה ההונגרים של מחוזות אלו שהשנה חגגו,(למורת רוחם של הרומנים) אלף שנות התנחלות במקום.
 
כיום חיים כאן רומנים והונגרים. הרומנים הובאו לכאן בעיקר עי צאוצאסקו, כדי לקבוע עובדות בשטח, אך את צביון העיר ורמתה התרבותית הגבוהה קובעת האוכלוסיה ההונגרית ובמידה מסויימת אף היהודית. לפני מלחמת העולם השניה היו היהודים כ 12.7% מאוכלוסית העיר. החוייה העקרית של כותב המאמר,איציק זמיר, מביקור עם מקהלת ערד בבית הכנסת האותודוקסי, המשרת את כל הזרמים הדתיים, ולא הצטרף אף פעם לפילוג ביהדות טרנסילבניה קשור בהופעה של המקהלה בבית הכנסת מיד לאחר שיפוצו בתחילת שנות ה2000 לפני קהל מעורה של יהודים ונוצרים, בעיקר קתולים. המקהלה הופיעה בעיברית, וברכה גם ברומנית, אך הקטע המרגש היה "חשבון נפש" שעשה מאיר רוזן תושב ערד לשעבר, שהצתרף למקהלה, שבילדותו היה שייך לקהילה בטרגו מורש וגם הצליח לחזור לאחר המלחמה לעיר.
מאיר עשה בטאקט ובאומץ כאחד, כאשר דיבר בהונגרית ובעברית, שיבח את המועטים וגינה את אלו שפעלו יחש עם שלטונות הכיבוש לגרוש יהודי טרגו מורש למחנות. באולם היתה דממה שאני שומע אותה עד היום, אחר כך שרה המקהלה עם הקהל את" התקווה".
 
האתרים החשובים  סביב כיכר הוורדים המטופחת piata trandafirilor  קתדרלה אותודוקסית מרשימה חותמת את הכיכר, כדי להגביה את המבנה עולים במדרגות מהכיכר, זהו מבנה יחסית חדש להראות מי בעל הבית, אך בפועל כבר אמרנו ההונגרים בולטים יותר. כנסיה קתולית ליד בית התרבות, וכנסייה אוונגלית עם מגדל מרשים. בית התרבות בסגנון מודרני שהוא גם אולם התאטרון, אך המבנה המרשים לדעתי הוא בית התרבות הישן, עש פרנץ ליסט המלחין ההונגרי המפורסם, בית עם ויטראזים מיוחדים ומרשימים, אולם מראות אולם קונצרטים ועוד, מאד כדאי להכנס ולהתרשם.
על הגבעה קרוה למרכז מצודה השולטת על העיר וממנה מראה של העיר והנהר, ראש העיר הנוכחי  dorin florea   משקיע עכשיו את עיקר מרצו בטיפוח המקום.
 
בעיר גם גן בוטני, גן חיות, ומזאונים לאתנוגרפיה למדעי הטבע לאמנות ולהיסטוריה, עיקר האתרים סביב הכיכר הגדולה. המרחקים מכאן, 105  קמ לקלוז. 170 לברשוב, וכ350 קמ לבוקרשט  לעיר התיירות המושכת סיגישוארה פחות משעה נסיעה, לעיר גם שדה תעופה לטיסות פנים.

 
זקוקים להמלצה על מלון, דירה להשכרה או פנסיון בעיר טרגומורש?
ספרו לנו כמה אנשים אתם, לאיזה תאריכים ומה אתם מחפשים ונשמח לשלוח לכם קישורים למלונות מומלצים בטרגו מורש ללא עמלות הזמנה, השרות ניתן ללא תשלום לגולשי אתר רומניה.