יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

פסטיבל זורג -אנסקו

פסטיבל בין לאומי זורז אנסקו 2017.  2-24. בספטמבר.
אנחנו מארגנים קבוצות  לטיול מודרך קונצרטים ונופי שלכת מרהיבים ברומניה.
מפגשים והדרכה מוסיקלית, מוזיקאים מקומיים באנגלית!
מלווה מקצועי בעברית.

+ רכב צמוד.
+ מפגש לקראת הנסיעה -  בארץ
  לפרטים איציק זמיר.   [email protected]
  טלפון. 0544980544

הפסטיבל מתחיל בראשית ספטמבר עשרות הופעות, ממיטב המוסיקה העולמית, תזמורות מאסוטריה, איטליה, גרמניה,  ואנגליה ועוד.. וגםהפילהרמונית הישראלית וכמובן תזמורות רומנית, הפילהרמונית זורז אנסקו, תזמורת רשות השידור והטלביזיה, ותזמורות ערים נוספות, המחירים כמו ברומניה,זולים מאוד למקובל במערב אירופה, ושווים לכל נפש, מדובר בחגיגה מוסיקאלית מרשימה, שהיא גם תחרות פסנתר כינור וזמורות בבצוע טובי הנמצחים והמבצעים והעיקר אפשר לבוא באופן עצמאי ולהנות במחירים נוחים, וגם לטייל ברומניה, ולשמור קקשר עם האירועים בכל רחבי המדינה,ברומניה בספטמבר כבר סתיו, ניצני השלכת מורגשים, מזג האויר נח אלו החודשים היותר יבשים בשנה, בדרך כלל מעט משקעים, אפשר לטייל ביערות ובנחלים ביום ואחר הצהרים המאוחרות ללכת לאירוע מוסיקלי, עשו זאת באופן עצמאי ואם יהיו קשיים כל שהם נשמח לעזור.. קישור : אתר הפסטיבל

* ניתן להשיג כרטיסים מספסרים מחוץ לכניסה, ככל שמקרב מועד ההופעה המחיר יורד, חלק מההופעות מצויות בערי השדה במחירים מופחתים בהרבה מההופעות בבוקרשט, ראה באתר הפסטיבל הופעות בקלוז', באראד, בטרגומורש ועוד, נראה השילוב של טיול ברומניה בעונה זו של השנה שהיא תחילת השלכת והאפשרות להפגש עם מבצעים ותזמורות מהשורה הראשונה בעולם, היא הזדמנות, בלתי חוזרת, מחירי ההופעות ברומניה זולים משמעותית ממחירי אותן ההופעות במדינות מערב אירופה, אם ביצעתם הזמנה להופעות והסדרתם כרטיסי טיסה לרומניה, נשמח לעזור לכם במסגרת ייעוץ מומחה לתכנן מסלול שישלב נופים ואתרים עם ארועי הפסטיבל.

חוויות מפסטיבל גורג' אנסקו אוגוסט.

 חם, חם מאד ברוב שטחה של רומניה בחודש אונוסט זה,אפילו בכפר בו אנחנו נימצאים בדרך, באזור התת קרפאטי, מגיעות הטמפרטורות בשעות החמות ביותר ביותר בין 4 ל6 אחה"צ ל35 מעלות צלזיוס, ואף יותר, בערים כמו בוקרשט, גאלאץ, או קאלארש, הטמפרטורות נושקות ל40 מעלות בצל, ועל האספלט מגיעות בקלות ל50 מעלות, כאן היכן שאנחנו שוהים עכשיו, ליד שולחן הפיקניק שלנו, ביער העוטף את העיר סיניה, 100 מטר מעל בתי העיר, ליד הנחל הזורם, בשעת צהרים מאוחרת, זהו ידע כללי בלבד, הטמפרטורה כאן 22 מעלות, הרוח הקלילה ורחש העלים,מנעימים את זמננו, בכנסיה הקתולית, במרכז העיר, מתאסף הקהל אט אט, הקונצרט של הרביעיה  הקוראת לעצמה "קאמראטה ברוקה", מתחיל לפי התוכניה בשעה 7 בערה, אך מכיוון שכאן רומניה, איש לא נחפז,ואכן הקונצרט מתחיל כחצי שעה מאוחר יותר ואיש לא מופתע.

הרביעיה של צעירים בעלי שמות לא מוכרים, חליל צד , כינור, ויולה , וצמבלו, מנגנת מיצירות מאריני, טאלאמאן, ראמו, ואחרים, עדיין אינה בשלה ממש, טכנית כל נגן יודע את תפקידו,אך לטעמי אין עדיין תפיסה אמנותית מפותחת, הקהל מנומס מוחא כפיים, בעיקר מבוגרים,בין הקהל גם ישראלים מעטים. ב8 וחצי, הקונצרט נגמר, יוצאים אל הרחוה הראשי, עדיין אור מלא, נלך לאכול במסעדה? נלך קודם לטייל קצת? נראה שדבר ראשון נמהר למלון לקחת סוודר להתעטף, בערב בסיניה קריר ממש.
 
התמקמנו בוילה "קאמאליה" מלון בוטיק קטן ,כ20 חדרים כ200 מטר מהרחוב הראשי, נקי מאד מטופח מאד, יש חניה לרכב והצוות משתף פעולה וידידותי, המחיר כ50 דולר ליום לחדר של 2 (לא כולל ארוחת_בוקר),אם רוצים ארוחה יש להוסיף כ24 לי לאדם(בערך 28 שקלים).
המלון היה בעבר כמו רבים ממלונות סיניייה בית נופש של אצילים, סגנון הפנים נשמר בחלקו, האוירנ נעימה , במקומות דומים במערב אירופה המחיר כפול במקרה הטוב, שלא בעונה (כאן באביב ובסתיו, אפשר להתאכסן בזול יותר. בסינייה ברחוב הראשי, בעונה זו, נראה ש"עברית" היא שפה שניה, בעיר ליד מלון סיניה, ברחוב הראשי, שקצת חידש פניו ונקרא עכשיו מלון רינה סיניה, מאות ישראלים נמצאים בערב זה  בעיר חלקם שוהים כאן כמה ימים חלקם בלינת לילה בתוך הטיול שלהם ברומניה, מחליפים שלום וכמה מילים, אני מתרשם שיותר ויותר באים באופן עצמאי, ומסתדרים היטב לאחר יום יומיים.

ישראלים רבים במלון סיניה בעיקר קבוצות מאורגנות, ואכלוסיה דתית ושומרת כשרות היכולים לקבל מזון כשר , המלון עצמו מבנה מכוער להפליא, המזכיר בית חולים ממשלתי ברומניה, שהשיפוץ שעבר לא הועיל לו הרבה, אך המלון מציע שירותים רבים, ואף פירסם חוברת בעברית שאפשר להשיג בקבלה בקלות. בחוברת גם הצגת מסלולים ואטרקציות ברומניה הניתנים לביצוע במרחק יום נסיעה, חבל רק שהתוכן שאבלוני, וחסר כל הבנה רצינית של מה יש לרומניה להציע,מופיעים רק אתרים מאד ממוסחרים, בחלק מהכתבות מורגשת אי הכרת המקום המוצע, בלא להכנס לפרטים ניתן דוגמא אחת בסלניק פראחובה,  מכרה המלח הגדול באירופה, וכנראה גם המרשים ביותר, לא נכתב בכלל שמדובר במכרה,מצויין שיש מעינות מרםא, אלא שכאלו, ומרשימים ומפותחים יותר יש בעוד כ200 מקומות ברומניה וגם קרוב לסיניה. לי הכי הפריעה בפרוספקט העברית הדלה והקלוקלת,בלי לתת דוגמאות.
 
למחרת יצאנו לטייל בעיירה, בניגוד לוילה המטופחת, ולרחוב הראשי הדי מסודר, השטח הציבורי בעיר מוזנח מאד, אמנם לא מלוכלך, אבל מהדרכות הרוסות, מדרגות המחברות בין השכונות, ואמורות לקצר מרחקים עזובות ושבורות, אל אף ההזנחה מדובר בעיר יפיפיה עם סגנונות בניה נאים, בעיקר ארט- נבו, ובארוק מאוחר, בבית התרבות המקומי ששופץ לאחרונה הפתעה נעימה, תזמורת הצעירים של בוקרשט מתאמת בחצר הפתוחה לקראת קונצרט לא מפריעה חהם שיש קהל מזדמן, התזמורת עובדת (נכון לזמן שנגענו) על הסימפוניה הראשונה של בטהובן, המנצח מתעקב במיוחד על ה"פיאנו של כלי המיתר בפרק השני, לתזמורת צליל נקי ונעים, מעניין להיות בחזרה, אני נזכר שהמנצח השני של התזמורת הזו כריסטיאן מנדל, היה , או אולי עדיין?, מנהל מוזיקאלי בתזמורת חיפה.
 
בערב שוב קונצרט, הקוצרט מתקיים בארמון "הקזינו" המפואר הנמצא בתהליך שיפוץ,עוד לפני שהגענו למופע, על ספסל בגן, מתקיימת שיחה מרגשת בין אישתי (גלית) לבין אישה מבוגרת מעידה על עצמנ שהיא בת 86 עירנית ומחיזה שקית עם קניות שעשתה במרכז, היא בדרכה הביתה, ראתה שמשפצים את המבנה, והתרגשה מאד, אביה עבד במקום בתקופת המלוכה, והיא ילידה ותושבת סיניה עד הים מאד מתגעגעת לימי המלוכה, ומשבחת את המלכה הלנה ואת אורח החיים של בית המלוכה שהיה מלא כבוד לאנשים הפשוטים, לפי דבריה, לפני צאוצסקו והקומוניסטים הרומנים , גסי הרוח, שגם מחליפיהם, לפי דבריה, אינם טובים יותר. ובכל זאת משפצים, ומגלים את תפארת העבר והיא שמחהו והיתה חייבת לשתף אותנו ברגשותיה.
 
חלק זה של המבנה, האולם בו מתקיים הקונצרט, גמור ומרהיב האולם , כ500 מקומות מלא מפה לפה, הגיעו לכאן להופיא מטובי אמני רומניה, הפסנתרן וולנטין גיאורגיו ואשתו רוקסנה, שינגנו בפסנתר בארבע ידיים , בעיבוד המלחין משוברט ועד זורג אנסקו, הביצוע היה מקצועי ומוקפד, והקהל התלהב והגיב בהתאם , אגב , ןחשוה הפסנתרן הותיק, שהיה נפלא הוא כעת בן 82 . בחלק אחר של הקונצרט,  הופעה של הרכב הכולל את הסופראנית bianca manoleanu הפסנתרן  remus manoleanu מרומניה, ונגנית הקלרינט המצויינת איזבט גנטנר משוויץ. ביצירת מהקלסיקה מהתקופה הרומנטית ועד המודרנית, לאו דווקא בסדר שהצגתי, מה שאפשר לסיים בדוניצטי לפגין את היכולת הקולית של הזמרת ולהלהיב את הקהל.
 
בכתבה זו תארנו יומיים בסיניה, (צריך לחזור למגורינו בכפר, יש גם עינינים אחרים) מתוך פסטיבל שהתקיים גם בבושטן, בקמפינה בפרדיאל, ובאותו הזמן גם בבוקרסט, כל הקונצרטים בפרובינציה היו ללא תשלום, בכך תמו ארועי הקיץ במוסיקה ברומניה התזמורות והאופרה מחדשות הופעותיהן כבר בחודש ספטבר. רומניה מלאה באירועי מוסיקה קלאסית, עממית, גאז ומוסיקת עולם כל השנה, להוציא פגרת הקיץ. איציק צוות רומניה- אוקטובר 2010