יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

יאשי Iasi

העיר יאשי Iasi, היא העיר השניה או השלישית בגודלה ברומניה, מתחרה באופן קבוע על המקום השני עם העיר קלוז'-נאפוקה שבחבל טרנסילבניה, אוכלוסייתה מונה למעלה מ-330,000 תושבים. העיר היא בירת מולדובה, חבל הארץ המזרחי של רומניה. יאשי היא עיר אונברסיטאית, עיר סואנת זאת שימשה בירת רומניה בעת מלחמת העולם הראשונה. היא שימשה כבירת רומניה גם בעבר כאשר הוקמה רומניה באיחוד עם וולאכיה. אוכלוסיה יהודית רבה חיה בעיר לפני מלחמת העולם השניה ונכון להיום קיימת קהילה של כמה מאות. בעיר יש בית כנסת פעיל אחד והקהילה מקיימת אורח חיים יהודי. סטודנטים מישראל לומדים ביאש. כאן גם נוסד התאטרון היהודי הראשון, מיסדו אברהם גולדפאדן ולו מוקירה העיר פסל בדמותו  שמוצב בגן העיר לזכרו.

יאשי היא מרכז אדמיסטרבי של המחוז, וגם מרכזו הכלכלי. בעיר בתי מלון מכל הרמות. יש גם בית תרבות מרשים, תזמורת פילהרמונית, בית אופרה וכמה תיאטראות שיענינו את דוברי הרומנית. מסעדות ובארים יש בעיר בשפע. אלפי הסטודנטים מקנים לעיר אווירה מיוחדת וצעירה. יש בעיר מוזיאונים רבים, אחד הבולטים הוא המוזיאון להיסטוריה, לטבע ולאטנוגרפיה שהוא עשיר במיוחד ומדגים את החיים בחבל מולדובה. בכלל יש בעיר פסלים רבים שהבולט בהם הוא של מיכאי אמינסקו המשורר הלאומי הרומני שפעל כאן. יאש היא מרכז דתי של הכנסיה האורתודוכסית ובעיר יש כנסיות רבות, המרשימה ביותר היא כנסיית שלושת ההרכיםbisrica  sfintlor trei ierahi  שקירותיה החיצוניים מגולפות בצורה מפליאה. בתוך הכנסייה קבריהם, של מקימי רומניה בינהם הנסיך יאן קוזה.
 
האוניברסיטה שוכנת במבנים מרשימים, זוהי האוניברסיטה הראשונה ברומניה, ופעילותה רבה גם כיום. המגיע לכאן ורוצה לחוש את העיר זקוק לכמה ימים, תארנו כאן רק מקצת האתרים, כדאי ללמוד על העיר בטרם ביקור. יאש היא נקודת מוצא לבוקובינה ולעיירות וערים רבות בהם חיו יהודים, כגון ווסלואי פיאטרה ניימץ רומן ואחרות.

זקוקים להמלצה על מלון ביאש
ספרו לנו מה אתם מחפשים, באילו תאריכים ועבור כמה אנשים ונשמח לשלוח לכם קישורים למלונות מומלצים או כאלה העומדים בדרישות שלכם בעיר יאש וברומניה בכלל. השרות ללא תשלום.