יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

מדינות שכנות לרומניה

מדינות שכנות לרומניה (מעברי גבול)

רומניה גובלת עם חמש מדינות נכון לעכשו (ינואר 2018) שתיים מהמדינות בולגריה והונגריה הן חברות באיחוד האירופי. והמעבר בהם גם לתיירים וגם לאזרחי רומניה קל, פשוט, ומסודר. שלושת האחרות: סרביה, אורקראינה והרפובליקה של מולדובה אינן באיחוד והמעבר לכל אחת מהן זה סיפור בפני עצמו. לכל אחת מהארצות איפיונים משלה וננסה לחדד. לנו הישראלים ישנה אפשרות לעבור את הגבולות כולן ללא צורך בויזה מה שאינו כך לאזרחי רומניה עצמה.

בולגריה

גובלת עם רומניה מדרום, תיאור הגבול ממזרח למערב מתחיל בים השחור כאן יש מעבר גבול יבשתי ביישוב vama veche ששמו מעיד שהיה פה גבול גם בעבר. תרגום שם היישוב "בית המכס הישן" המעבר כאן מתאים למי שמגיע מהחוף הרומני ממאמאיה וקונסטנצה שלחוף הים השחור המעבר כאן אל חוף הים הבולגרי ואל הרי הנופש בורגס וורנה. בין שני ההרים האלה הרבה חופים והרבה בתי מלון. קו הגבול ממשיך כגבול ישבתי עד העיירה הבולגרית  silistra היושבת על הדנובה כמאה ק''מ מערבה. בנקודה זו לחצות במעבורת את הדנובה. כלומר מכאן כל מעברי הגבול הנוספים לבולגרינ מחייבים מעבר על הדנובה, חלקם בגשרים וחלקם במעבורות. המעבר הבא שהוא המעבר הראשי לבולגריה בגשר הברזל הגדול באירופה שהוא גם מעבר כלי רכב וגם מעבר רכבות בין ההרים giurgiu ברומניה לבין העיר russe בבוגריה. הכביש הראשי כאן הוא בוקרשט סופייה אי 85 שיש לו פיצול בכביש אי 70 שמוביל לעיר וורנה. מעבר נוסף לבולגירה מאתיים ק''מ מערבה ליד היישוב bechet ומתאים לרוצים לעבור לבולגריה מהעיר הרומנית קרויובה ובמעבורת. המעבר נוסף מערבה משם מהעיירה הרומנית  clafat אל העיר הבולגרית החשובה vidin כ70 ק''מ מכאן מפגש הגבולות רומניה בולגריה עם הגבול רומניה סרביה.

סרביה

במעבר המזרחי ביותר לא רחוק ממפגש הגבולות על השכר הגדול להפקת חשמל המשותף לשתי הארצות ק'ממ ספורים מערבה לאחר שחוצים את העיר  dobreta turnu severin מכאן אפשר לעשות טיול מרתק בסרביה אורך הדנובה על כביש 25 ואפשר להמשיך בו בפניה ימינה לכביש צר יותר שגם הוא נקרא 25 . כביש זה עובר במנהרות הניבטות על הדנובה  מעל המצוק. הנוף מרשים במיוחד ב -שערי הברזל מהצד הסרבי. מעבר נוסף לסרביה מהעיר הרומנית oravita לכיוון בלגרד. מעבר ראשי נוסף מהעיר timisoara ברומניה בכביש 59 שהוא גם אי 70 וקיים עוד מעבר והפעם לכיוון מערב בכביש איי 59 לכיון העיר novi sad מעבר זה יבשתי ואינו עובר על הדנובה. סרביה היא ארץ עם נופים מגוונים הדנובה חוצה את בלגרד. עיר ששוה ביקור ובה מצודה מרשימה גם בעיר nis בהמשך הדרך מצודה מעניינת.

הונגריה

לפחות שמונה מעברי גבול פעילים בגבול שבין רומניה לבולגריה מעברים אלה הם העמוסים ביותר, כאן עוברת התנועה למרכז ולמערב אירופה. סקירה זו היא מהדרום צפונה. מעבר ראשון: מהעיר arad ברומניה לעיר szeged בהונגריה המעבר הראשון כאן בכביש הישן אי 68 שהוא גם 7 אדום דרך העיירה הרומנית nadlac ברומניה אחכ עובר בהונגריה בעיר הקטנה mako מעבר זה הוא גם מעבר הרכבות בין הארצות. המעבר החדש כאן כביד 583 ברומניה ההופך להיות כביש 43 M בהונגריה. צפונה מכאן מעבר שלישי בכביש 79 מהעיר socodor ברומניה אל העיר gyila בהונגריה בערבה ההונגרית. מעבר רביעי מהעיר oradea ברומניה לעיר szelnok בהונגירה. בכביש אי 60 שהוא מעבר הגבו החשוב ביותר והגדול ביותר בין שתי הארצות, גם ל-budapest וגם לעיר הגדולה debrecen גם מעבר זה משותף לרכבים ורכבות. צפונה מעבר נוסף בכביש מ- valea lui mihai ברומניה בכביש מספר 40 ל- dedrecen יש עוד שני מעברים שמשמים יותר לכלי רכב חקלאים. המעבר הצפוני הוא מהעיר satumare ברומניה לכיוון העיר ההונגרית  mateszalka מעבר זה הוא המועדף לעוברים ממרמורש שברומניה להונגריה.

 אוקראינה והרפובליקה של מולדובה

מעברי גבול אלה שהם מצפון וומזרח הם נושא בפני עצמו , רומנים ובעיקר הדבר אמור לגבי נהגי רכב רומני זקוקים כאן לויזה ולאישור גבול מיוחד. ישראלים לא זקוקים לויזה אך המעברים שונים זה מזה והסידורים כאן מזכירים תקופות מהעבר הרחוק. לעיתים קרובות בלתי צפויים ולוקחים שעות מרובות. על כן נספר עליהם בנפרד.

 

 

 


מדינות שכנות לרומניה