יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

חבל דוברוג'ה - רומניה אחרת

רומניה רבת פנים - חבל דוברוג'ה   dobrogea מיעוט שהוא רוב.  

המתסכל במפת רומניה מבחין שנהר הדנובה dunarea   מפריד בדרום מערב בין רומניה ליגוסלביה ואחר כך בין בולגריה לרומניה אך בהמשך זרימת הנהר, מעט לאחר העיר הרומנית קלרש calarasi משנה הנהר הזורם מזרחה את כיוונו ופונה צפונה, גבהות חבל דוברוג'ה הן אלה החוסמות את דרכו של הדנובה אל הים השחור. חבל זה נספח לרומניה רק בראשית המאה ה 20 ובעקבות מלחמות העולם הראשונה והשנייה, עד אז היה שייך לאימפריה העותומנית ואח"כ לבולגריה שנאלצה לוותר עליו בהסכמים הבין לאומיים שלאחר המלחמות הגדולות לטובתה של רומניה.  ביקור בחבל ובעיקר בישובים מוגדרים בהם גרים מיעוטים ובהם : ארמנים וטטרים, טורקים ובולגרים מעלים את התמיהה : "האם אני נמצא בכלל ברומניה"? הכל כאן כל כך אחרת. עברנו את הדנובה, מול העיר צ'רנה וודה crnavoda רוחב נהר הדנובה כאן כ 1 ק"מ מייד לאחר המעבר, בעיקול הדרך פנינו לכביש צר היורד דרומה לאורך הדנובה, מולנו בפנייה הכור הגרעיני של רומניה המשתמש לייצור אנרגיה חשמלית. 

חוצים כפרים ששמותיהם טורקיים, בולגרים, טטרים, יוונים ואף ארמניים, אין אף שם כפר רומני עד אדמקליסי adamcisi נוף של עמקים וגבהות עד 300 מטר, אופי הכפרים שונה מאד מאלה המצויים מעברו השני של נהר הדנובה, באדמקליסי ניצב בגאווה טורפיאנוס טראיאנוס, כאן רשיתה של רומניה של הרומנים : ברית בין הדקים הקדומים והאימפריה הרומית, תהפוכותיה של ההיסטוריה. מכאן לקונסטנסה constanta   פחות מ 100 ק"מ, היום היא הנמל העיקרי של רומניה ועיר רומנית בעיקרה, עם מיעוטים. בשנת 1853 היו תושביה הרומנים 5.4% יהודים באותה התקופה בעיר היו כ 7% רוב תושביה כ 75% היו טטרים ויוונים.  המונומנט באדמקליסי מרשים, עשוי שיש משוחזר בחלקו ומתחתיו העיר הרומית רומנית הבנוייה לתלפיות, עם פורום רחב, מקדשים, אקוודוקט, ביוב וחומות, עבודת שנשמרו עד היום. מול העיר הכפר של היום, בתי בוץ ברובם, אווזים ותרנגולות ברחוב הראשי, אין ביוב והמים מבארות בחצרות, תהינו : לאן הולכת ההיסטוריה, קדימה? אולי אחורה?.. באדמקליסי מצוי מוזיאון טוב של האיזור, מתוחזק היטב בקנה מידה רומני, הביקור במוזיאון בתשלום, חצי אירו, ובשרידי העיר העתיקה ללא תשלום. 

מכאן המרחק לים האדום בקו אווירי 40 ק"מ, הגבעות משתפלות למישורים משופעים, גידולי הגפן שאפיינו את הגבעות הופכים לשדות פלחה ולשדות מראה, מקוסטנסה ועם וומהואקה vamaveche בגבול בולגריה, רווירה, שפע בתי מלון, מסעדות וחופים לתיירים שבעונת הקיץ קשה מאד למצוא בהם מקום חנייה אחד.  חבל דוברוזה מתחלק בין שתי מחוזות : מחוץ קונסטנסה בדרום ומחוז טולצ'ה בצפון, המיעוטים מפוזרים בשתי המחוזות בעירם כגון מגידיה mecidia הרבה תורכים ומוסלמים אחרים ב טריגיול Terighiol קהילה טורקית המחטיבה את אופי המקום, באובידיו ovidiv   על שם אובידיוס ארמנים.  עוד לפני הרומים באו לכאן לדוברוז'ה היוונים, ב 500 לפנה"ס ובנו את טומיס tomis הלא היא קונסטנסה של היום ואת איסטריה histaria לחופי הים השחור כמושבות יווניות – מוזיאונים נאים מספרים את תולדות המקומות. ממזרח לטולצ'ה tulcea   מצוייה הדלתא של הדנובה, שמורת טבע מרהיבה באוצרותיה, מנכסי צאון הברזל של אונסקו שאירופה משקיעה בשימורה הרבה מאד בשנים האחרונות, אבל זו כבר אופרה אחרת. מחוץ דוברוזה, מקום מצויין לגידול ענבי יין, יקבים רבים נמצאים בכל פינה באיזור. זו רומניה ההרבה פחות מוכרת שבה המיעוטים הם אלו המכתיבים את אופי המקום.