יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

וסלוי Vaslui

וסלוי היא עיר בינונית בחבל מולדובה ומונה 70,000 תושבים בקירוב. היא מתפקדת כעיר פרברית לעיר הגדולה יאשי, שהיא אחת הערים הגדולות ברומניה. באספקט היסטורי: בשיטחה ניצח שטפאן הגדול, שהיה שליט מולדובה, בקרב על האימפריה העותומאנית והביא לעצמאותה של מולדובה. ובעיר ניצב פסל ידוע לזיכרו. כמו בשאר ערי החבל גם בוסלוי פעלה בעבר קהילה יהודית גליציאנית ענפה ומשפיעה מאד שהיוותה כ-40 אחוז מאוכלוסיית העיר. 

העיר נמצאת כ 400 ק''מ צפונה מבוקרשט על כביש 24 צפונה הכביש מוביל מוסלוי ליאש 83 ק''מ ודרומה לצומת  tecuci ההמשך דרומה בכביש מהצומת לגאלץ ואילו בנסיעה מערבה מגיעים לאחר ק'מ בודדים לכביש הראשי E2 שהוא הכביש בוקרשט - סוצאווה כך יוצא שוסלוי נמצאת בעצם על כביש חשוב אך משני דבר המתבטא בכך שזהו כביש צר ברובו. התקיימה כאן קהילה חסידית גדולה אך גם פעילות חסידית ענפה. בתחילת המאה ה- 20 כ 40 אחוז מהתושבים היו יהודים והיה מתח רב בין החסידים לציונים כאשר החסידות המקומים מתנגדת בתוקף לרעיון הציוני.

היינו כאן לפני שנים בודדות עם יליד המקום שעלה מכאן לבדו בגיל 9 והיום הוא חבר קיבוץ באחד מקיבוצי הדרום, היה קשה למצוא איתו את בית הכנסת היהודי ששרד, הוא ראה בדימיונו עלייה במעלה הגבעה אל רחבה קרוב ליער. אך מה שמצאנו זה אזור שיכונים בתים גבוהים וצפופים למדי הצופים אמנם על העיר , כלומר באמת בגבעה ובין הבתים מגודר וסגור ושמור בית הכנסת הידודי. ההתרגשות שלו הייתה מרובה. כאשר עברנו את נחל וסלוי שוב הייתה התרגשות גדולה כיוון שבעומדו על הגשר הוא נזכר שכאן בדיוק הוא עבר לבדו בדרכו אל תחנת הרכבת הנמצאת ממש מעבר לגשר ואז נסע ממנה אל constanta ומשם פעילים מהארץ העלו אותו לישראל ילד בן 9 לבדו. .. 

היום אין יהודים בוסלוי המפתח לבית הקברות היהודי בידי תושב מקומי שלקח לנו שעות כדי לאתרו. הסופר שי עגנון כותב בספרו " סמוך ונראה" בסיפור "אצל חמדת" סיפור נסיעה בעגלה עם סוסים מיאש לוסלוי ובו הוא מתאר בצבעוניות רבה את חיי היהודים באזור זה של אירופה.

זקוקים להמלצה על מלון בוסלוי
ספרו לנו כמה אנשים אתם, לאיזה תאריכים, איזו רמה של מלון ונשלח לכם רשימת מלונות מומלצים.