יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

טיול שלכת סוף ספטמבר 2010 .

ממרומי הגבעה עליה  יושבת המצודה בעיר דבה, נפרש מראה של העיר כולה,עלינו לכאן ברכבת ההרים החדשה שנבנתה כאן והפועלת יום יום מ9 בבוקר עד אחרי הצהרים זוהי מעלית מטפסת  העוברת ביער עצמו,צבעי השלכת המתחילה עכשיו תופסים את העין, ומרהיבים ככל שעולים, למעלה עדיין עובדים בשיקום המצודה האדירה של דבה, זו שהתיימרה להגן החל מהמאה 13, על המעבר שיוצר נהר המורש הגדול , החוצה בין הרי הקרפטים הדרומיים להרי האפוסן מצפון. עלינו עם חברינו מדבה, אתם יצרנו קשר לפני כ15 שנה כשהיו האחראים על שמורת הראטאזאט, זו השמורה הראשונה שהוכרזה ברומניה עוד במאה ה19. מיחאי חברנו , מכיר את עצי היער כאן בעיקר את אלה המתאימים לעיבוד לעשיית רהיטים לבניה לחימום, כך מכינים יערנים לעבודה בשמורות, מציאת איזון בין צרכי הכלכלה ושמירת הטבע, הרבה קילקולים יש ברומניה אך בנושא שמירת היערות היא מהמתוקנות במדינות אירופה .

העיר דבה כ80.000 תושבים עיר עתיקה ברומניה שיש לה בעל בית, מנסה לשמור על נכסי התרבות שלה ומשקיעה בשיפוץ המצודה אם כי בקצב איטי כמקובל כאן, עלינו ברכבל נרד בשביל  לאורך כ2 קמ  עד לתחנת הרכבת התחתית.בדרך שער מרשים בחומה המקיפה את המצודה ולאחר כמה מאות מטרים שוב שער ושוה חומה, נראה שהבונים היו מאד מודעים לחשיבות האיסטרטגית של המקום. בולטים בצבעם עצי האשור (פאג ברומנית) בכתומים מטפסים  בעיקר על עצי הרוביניה, בצבעים אדומים נועזים, עדיין יש גרגרי יער ופירות סתיו בכל גווני האדום והוורוד, הרוח הקלה מפזרת בנדיבות עלי שלכת ראשונים.
בצהרים נפרדנו ממארחינו, ונסענו כ50 קמ דרומה לבקעת הצג HATEG '  כאן לפני אלפיים שנה היההמרכז המהנלי והשלטוני של הרומאים בדאקיה, על שיכותם של הרומנים  לאימפריה הרומית, על מהי ארץ אבות מתווכחים ההונגרים והרומנים עד היום, בעיני הרומנים כאן החלה ההיטוריה שלהם, והם כמובן הריבון בעיני ההונגרים , מצב זמני, כאן כ20 קילומטר מצפון לעיר  הצג נמצא הארמון של ינקו מחונאודרה כאן החלה לפי תפיסתם ההטוריה המשמעותית של הונגריה אבל,... אנחנו עכשיו בענין שלכת, ומתקרבים להרי הראטאזאט, התלולים. עמקים עמוקים,שנחרצו עי קרחונים, בגרניט הם מרכיבי הנוף כאן, היער מרהיב ביופיו, אך קח מכאן את היערות והנוף מזכיר מאד את ההר הגבוהה בסיני באזור סנטה קאתרינה. בכביש העולה  לקבנה גורה אפיי, כבר ערב, העצים דלוקים באור שמש אחרונה, אי אפשר לתאר יופי במילים, ואנחנו יודעים שאם נכתוב יעבור רק הד ממהדר המקיף אותנו. נוף אלפיני ואגמים קרחוניים  מחר. מדווחים מהשטח  גלית ואיציק  צוות רומניה. המשך בקרוב.  ראו גם בוקרשט