יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

העיר סאטו מארה ברומניה

היוצאים מהונגריה לכיוון מרמורש, יכולים לעשות זאת במעבר הגבול ליד סאטו מארה. עיר בת 120000 תושבים במחוז על שמה, בצפון המדינה. בישראל יש מעטים ששמעו את שמה הרשמי הרומני, ואילו חסידות סטמאר ידועה הרבה יותר, ב1941 בראשית מלחמת העולם השניה ישבו בה כ12000 יהודים כ25% מתושבי העיר כיום מונה הקהילה היהודית כמה עשרות בלבד, אך בית הכנסת הגדול, אליו מגיעים מהככר המרכזית פיאצה ליברטטאטה, אם הולכים לכיוון הנהר ברחוב דצאבל.
 
העיר satu mare בנויה משני צידיו של הנהר "סומש" גשרים מחברים בין השכונות, למטיילים מישראל שווה להקדיש יום לעיר הזו שעברה היהודי כה בולט, המבנה היפה בעיר הוא כנראה בית המלון הישן דאציה, אנחנו ביקרנו בו לראשונה בראשית שנות ה90, כשעוד לא שופץ, גם אז ניכרה בו תפארת העבר, מרכז העיר סביב כיכר גדולה סביבה גם רב האתרים, הכנסיה היפה הרומנית קתוליית הכנסיה האותודוכסית שהיא קתדרלה די מרשימה, לא רחוק הכנסיה הרפורמית בעלת המגדל הבולט, המוזיאון של המחוז אינו רחוק, מרכז העיר בהחלט שווה ביקור ואילו השיכונים שנבנו בתקופה הקומונסטית מדכאים למדי. בנין מיוחד הוא בניין מכבי האש במקום, עם ארכיטקטורה מיוחדת , ומושכת עין.
 
סאטו מארה היא במהותה עיר הונגרית, שהועברה לרומניה ב1918 וחזרה להיות הונגרית בזמן מלחמת העולם השניה, גם כיום מעל 30%אחוז מתושבי העיר הם הונגרים, יש גם 2% גרמנים בעיר.
העיר מרוחקת מבוקרשט מעל 700 קמ. והאפשרות הנוחה אם ממהרים היא בטיסה, שדה התעופה כ10 קמ מהעיר.
לביה מארה העיר הגדולה הקרובה כ60 קמ לאורדיה 130 קמ. נראה שרוב המטיילים נסעו מכאן למאראמורשף אפשר דרך ביה מארה , אפשר דרך סאפאנצה. לאורך גבול הונגריה ואחר כך גבול אוקראינה. מכאן אפשר להגיע בקלות לעיר דבראצן בהונגריה וכן לבודפשט.