יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

שומרים על הטבע ברומניה

רומניה היא ארץ מפוארת בקנה מידה אירופי, ועדיין משמרת יופי פראי ובתולי, שקשה למצוא בארצות מערב אירופה, שם בארצות אלו חוקי שמירת הטבע אכן תקפים, אך הנזק שאינו ניתן לתיקון כבר נגרם במאות השנים האחרות במהפכה התעשיתית, שלא היתה רגישה לנושאים של איכות הסביבה.רומניה שלפני הקומוניזם היתה שמורת טבע ענקית. אך למזלה חוסר היעילות של הקומוניזם והתקופה היחסית קצרה השאירו עדיין יותר טבע יותר שמורות, יותר יערות עבותים יותר חיות בר,יותר מקווי מים לא מזוהמים ,הטבע עדיין נושם ובועט כאן ברומניה.

התיירות לרומניה פורחת בשנים האחרונות,וגם המטייל הישראלי הוא חלק מכך.רומניה שהיתה יעד במשך שנים לתיירות מרפא זולה, לתיירות שמשכה יהודים ממוצא רומני , ואנשי עסקים שזיהו את ההזדמנויות כאן בשוק המתעורר,עדיין מציעה את האפשרויות האלה ובזול, אך במקביל גוברת התיירות אל הנופים הבתוליים, טרקים בהרים, סנפלינג ,מצנחי רחיפה, אופנועי שלג וטיולי גיפים הם פופלאריים מאוד, בצד הברכה ,ישנם קילקולים לא מעטים. אין ספק שישראליים ותיירים מהמערב זיהו את השמירה הרופפת שהיתה כאן על החוק, ובמידה רבה את העדר החוק,כדי לבוא ולהרוס כאן , להשתולל כאן בתחושה שזה לא שלנו ולכן מותר וגם שאין מי שימנע ממך,כי הפיקוח חסר שיניים.

המנאליות המקומית עוד עוזרת לתהליך ההרסני, כמו בהרבה ארצות מתפתחות ה"נובו רישים" החדשים ,חלקם אנשי השלטון הישן, רוצים מהר הכל, ללא חשיבה ארוכת טווח. ובכסף אפשר כאן לקנות כמעט הכל (בעצם די דומה לקורה אצלנו ) הכל היה אפשרי.יתכן שבשביל מי שבא להרוס "לחרוש" את השטח עם הגיפים להרוס א משטחי השלג באופני השלג, וכד עדיין תהיה מוטיבציה שכזאת אפשרות זמינה, אך המחיר הולך וממריא. אכיפת החוק הולכת ומתחזקת.

ידיעות מגיעות אלינו לאתר, שהפיקוח על שמורות מסויימת נתהדק. יוקמו שערים בכניסה לשמורה ותאסר לחלוטין כניסה ברכבי שטח, וידרש אישור והגבלות על כניסת רכב פרטי. אנו מצידנו נוסעים ללמוד את התקנות החדשות ומזדהים אם הרצון להגן על הנופים ועל הצמחיה וחיות הבר כמובן. נקווה שישאר האיזון הנכון בין האפשרות להפגש עם הטבע באופן בלתי אמצעי לבין מניעת ההפקרות שהיתה כאן שהלכה ואיימה על אוצרות כמעט יחודיים.

אנו נותנים את ברכתנו לתהליך,ראוי לארץ הזו שתגן על מה שקיבלה למשמרת, הטיולים שאנו מארגנים והיעוץ הניתן למבקשים יעוץ מאיתנו הוא לפתח יחס של כבוד לטבע ולעוסקים בשמירה עליו. בטיולים לדלתא של הדנובה אנו נעזרים באנשי הטבע המקומיים, המצתרפים למאמץ האירופי להגן על אתר טבע יחודי. צפרים ימצאו כאן גן עדן ומקום מפגש בין צירי נדידה שונים, פריחת משטחי הנופרים וניפיאת המיים מוציאה פרצי התלהבות גם מאנשים מן המניין שאינם אדישים למראה המרהיב.כל זה היה נעלם לו לא היה מי שיתייצב מול הטירוף של הדיקטטור (שעדיין נערץ כאן) על חלק מהאוכלוסיה צאוצסקו שהגה תוכנית לייבש את הדלתא ואף החל במשימה.(לא לשכוח גם אנחנו כאן בישראל היינו בסרט האימה הזה ביבוש החולה) נקווה שגם ברומניה תתרחש התעוררות ציבורית למזער את הנזק. בכמה יוזמות הרסניות שעל הפרק, מכרות זהב באפוסן ובקרפטים המערביים. פצלים בדוברוזה. כל מה שקפיטליזם חזירי עושה ביעילות רבה אף יותר מקומוניסטים קצרי ראות.