יעדים מומלצים ערים ומיקומים אזורים ומחוזות הזמינו עצמאית אטרקציות ופעילויות מידע והמלצות

דובים וחיות אחרות ברומניה

עם הצטרפות רומניה לאיחוד האירופי נפתחו בפני חובבי הטבע באירופה וכל האחרים שחשוב להם אפשרויות לטייל ולפעול ברומניה. tarura 2000   ארגון שנוסד על ידי צפרים באירופה ב 1979 ובשנת 1992 הפך לארגון שמירה על הסביבה, ופועל בעיקר לשימור צמחים ובעלי חיים בסכנת הכחדה, הארגון מתייחס ל 25000 אתרי טבע ומבני נוף באירופה כולה יוצא בשנה זו 2009, להגן על 769 אתרים חדשים בשטח כולל של 95522 קילומטר רבוע [כמעט 4 פעמים מדינת ישראל] בארצות אירופה האחרונות שהצטרפו לאיחוד, מהם 316 ברומניה, שמורות הדלתה של השנודה והרי מצ'ין כבר מוגנות מזמן בחוק האירופי, בכתבה זו נתרכז בטורפים הגדולים שכולם מוגנים ויש סכנה לקיומם באירופה. 

[ אירופה במסגרת האיחוד האירופי, לא כולל רוסיה, אוקראינה, הקווקז וכיוצ"ב ] , רובם של טורפים אלה מצויים בהרי הקרפטים של רומניה ששטחם מעט 200 אלף מטר מרובע [ 10 פעמים מדינת ישראל], 50 אחוז משטחי הרי הקרפטים מצויים ברומניה, לדעת אנשי נאטורה 2000 הרי הקרפטים הם מקום המפלט האחרון באיחוד האירופי לטורפים הגדולים שבשאר איזורי אירופה כמעט ונעלמו לחלוטין, אשתדל לפרט מעט אודות הדוב החום ursus orsctos .לרוב בני האדם התעניינות מיוחדת בחיה זו אולי בשל צורתה המטעה, הדב נראה חיה נחמדה, אני אישית, המודע לכך שהיא חיה מסוכנת ביותר הייתי עד שחברים שטיילו איתי ממש לא היססו לצאת מהמכונית כאשר במקרה פגשנו דובים והייתי צריך בצעקות להניע מהם לעשות זאת ולהסביר את הסכנה המיידית, גורי דובים על אחת כמה וכמה, לא פלא שלילדים רבים יש דובי, פו הדב, וכיוצ"ב. 

זו חיה חזקה ופראית, דב חום זכר שוקל בממוצע כ 300 ק"ג וגם הנקבה מעל 200 ק"ג, הם מהירים מאד, רצים כ 50 קמש ומשיגים כל אצן, טעמם קרוב מאד לזו של בני האדם, הם אוכלי ירקות פירות וגם טורפי בשר מובהקים, בקרפטים נכון לשנת 2008 מעל 8000 דובים, הרומנים מאד קשורים לדובים, יש ערים ובהם ברשוב brasov בהם פנסיונרים אוספים במהלך השבוע אוכל לדובים המופיעים ליד פחי האשפה ואישית מאכילים אותם ואינם נענים לאזהרות ואכן לעתים הם נפגעים ואף נהרגים מפגיעת דב כועס או מבוהל. 

הטורפים הגדולים הנוספים : זאבים. ישנם קיום כ 4000 זאבים ברומניה, אוכלוסיית הזאבים הייתה גדולה יותר לפני מלחמת העולם השנייה והם פגעו קשה בכפריים ובעדריהם, בשנות ה 50 הוכרזה עליהם מלחמה ומספרם ירד ל 1500 והם ניצלו רק בזכות פסגות מרוחקות בהרי הקרפטים וטרף של עזי בר וארנבות, ב1991 נאסר ברומניה השימוש ברעל נגד זאבים ומספרם כיום בין 3000-4000. 

לינקס. Linx חתול בר גדול  קצר זנב, בהרי הקרפטים ישנם כ 2500 כאלה, חתול זה בדרך כלל אינו פוגע בחיות הבית של האדם, את מזונו הוא צד בטבע ומסתתר וקשה לצפות בו, אין ספק שאירופה מגלה בזכות הארצות החדשות שהצטרפו אוצר טבע שכמעט ונעלם, עיקר הסקרנות מופנית בכל זאת לדובים, הם היותר מסוקרים ויותר נצפים בהרי הקרפטים. 

לפרטים על הטיולים והרשמה ראו : טיול ג'יפים | לדלתא של הדנובה
שאלות ותשובות בנושא דובים ברומניה :

שלום, תודה על האתר שלכם.
אני ואשתי נוסעים לרומניה לשבועיים באמצע ספטמבר.
אנחנו אוהבי טיולים רגליים והבנו שברומניה יש הרבה אפשרוית לטייל בטבע.
אבל בקרפטים יש דובים מסוכנים!
ואתם כותבים: "חברים שטיילו איתי ממש לא היססו לצאת מהמכונית כאשר במקרה פגשנו דובים והייתי צריך בצעקות להניע מהם לעשות זאת ולהסביר את הסכנה המיידית".
אבל מה תעשה כשאתה במסלול ביער והאוטו נמצא בעשרה קילומטרים מהמקום???
יש ממליצים כול הזמן לעשות רעש תוך הליכה ביער – זה עוזר או זה לא רציני?
וגם האם האזור Bucegi  Brasov יותר מסוכן מאזורים אחרים מבחינת הדובים?
בשורה התחתונה ברומניה אפשר לטייל ברגל בטבע או לווטר על כך כי זה מסוכן מדי?

תשובה

יש דובים ברומניה, והרבה, האוכלסיה הנספרת כל שנה בסביבות 8000  דובים, רומניה מיצאת דובים לארצות כמו איטליה, ואחרות באירופה, שם התמעטו מאד, הדב האירופי המצוי פה, נחשב לפחות מסוכן מהגריזלי  האמריקאי, אבל כל שנה נפגעים מספר אנשים מדובים. יש דובים ברומניה לא רק בקרפטים, גם בהרי האפוסן,ובעוד מקומות יער, מקובל לחשוב שככל שהאזור יותר מיושב באנשים, הדובים מסוכנים יותר, אל אף האמור עשרות אלפי אנשים מטיילים בהרים, נושא הטרקים ברומניה תופס תנופה יופי ההרים כאן מביא עוד ועוד מטיילים. בעונה שאתם מטיילים מקובל לחשוב שפחות מסוכן, ביער יש פירות והדובים אינם רעבים ופחות תוקפניים, אך יש כללים שחשוב לשמור, א ללכת בקבוצה ולא לבד, באזור הבוצץ, ובהרי  הפוסטוורול סביב ברשוב, קל להצטרף לקבוצות, שאפשר לפגוש בעליה ברכבל או במשרדי   salva monte   בבושטאן, או אם תצאו מברשוב או מהעיירה רשנוב או מזרנשט, להודיע למחלצים (סלווה מונטה) מה המסלול ולקבל הנחיות, אם אתם מכוונים ללון בשטח, יש לשמור על התנהגות ראויה בלילה, הנחיות מסלווה מונטה. בשבילי אישית הדובים הם סיבה נוספת לטייל בהרים המרשימים האלה, אך יש לשמור על כללים נדרשים, לא אמרתי ואומר עכשיו הדובים נראים לעיתים מאד ידידותיים, לא להתפתות, לא להאכיל, דב הוא חיה גדולה ומסוכנת בכבישים ברומניה נהרגים ביום יותר אנשים מאשר במשך שנה שלמה מדובים, כדאי לקבל פרופורציות אמיתיות, אך שוב זהירות ואחריות תמיד יועילו ,סעו בזהירות. טיול נעים, לא אקבל החלטה במקומכם, השתדלתי לתת אינפורמציה ופרופורציות, אתם תחליטו, איציק צוות רומניה, אשמח עם תכתבו לנו, איך היה.
 

שלום איציק, תודה על תשובתך.
לגבי פרופורציות סכנת כבישים (שגם זה מדאיג אותנו) מול סכנת תקיפת דובים, הרי על הכביש נוסעים מיליונים וכל יום ולטרקים יוצאים עשרות אלפים ורק פעמים ספורות בשנה... נשארת רק שאלה אחרונה חשובה מאוד: נתקלנו בכמה מקומות באינטרנט (גם בעברית וגם באנגלית) בהמלצה לעשות רעש תוך כדי הליכה – לדבר בקול רם, לשיר, לדפוק עם בקבוק פלטיק או/ו לשים עלינו פעמונים (כמו ששמים על הפרות).
הית ממליץ לנו לעשות כך, או שאין לזה שום השפעה, או להפך יכול דווקה למשוך חיות אלינו?
 
בברכה
ויקטור, אלינה

שלום ויקטור ואלינה. לא יודע לענות לכם על הרעיון של רעש, השכל הישר אומר שמי שמציע זאת רוצה שהדובים ידעו שיש אנשים בשטח, ולא יופתעו, ככלל דובים אינם מחפשים בני אדם, אך מגינים על הטריטוריה שבה הם נמצאים.
עצה טובה ובטוחה קיבלתם לא ללכת לבד ולהצתרף לאחרים,ללכת ולחשוש כל הזמן, לא נראה לי.
מסלול ברור ומוגדר שתמיד הולכים בו אנשים, ממלון סילבה בבושטן, משם גם יוצא הרכבל לבבלה, ברגל בשביל למפל "אורלואטרה" בתרגום חפשי המפל הצועק, הלוך ושוב בין שעתיים ל4 שעות תלוי בגיל ובכושר,
טיול נעים.
 
צוות רומניה.

תודה על המסלול. כבר מצאתי אותו על המפה. אנחנו נעשה אותו!
 
בברכה, ויקטור, אלינה

לעזרה בבניית מסלולי טיול ברומניה צרו קשר :

ראו גם : צפון יוון